LITERATURA HARCERSKA

W tym dziale zapoznasz się z recenzjami książek czytanych i polecanych przez naszych harcerzy.  Chcesz polecić ciekawą książkę? Skontaktuj się z Zespołem ds. Promocji Hufca, który umieści tutaj Twoją recenzję na naszej stronie internetowej. 

 

 „Harcerski System Wychowawczy” –  Marek Gajdziński

Książka Marka Gajdzińskiego można nazwać instrukcją wychowania metodą harcerską, który przeznaczony dla instruktorów chcących dokładnie zrozumieć, w jaki sposób metodyka harcerska wpływa na wychowanie młodzieży. Pozwala zrozumieć czemu harcerstwo służy i czemu zawdzięcza swoje sukcesy. Druh Marek Gadziński zdobywał swoje doświadczenie jako drużynowy 16 WDH im. Zawiszy Czarnego i na podstawie służby przedstawia jak skutecznie oddziaływać na harcerzy oraz jaką postawę powinien reprezentować dobry drużynowy. Podręcznik jest napisany w sposób bardzo przystępny i łatwy do przyswojenia. Dodatkowo w książce znajdują się propozycje zbiórek harcerskich, które każdy może wykorzystać w swojej pracy z dziećmi i młodzieżą. Druh Jacek był jednym z założycieli Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz twórcą Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (HOPR) Książka dostępna w wielu składnicach harcerskich.

 

 

 

„Szkoła przetrwania” – Bear Grylls

Przewodnik survivalowy napisany przez Beara Gryllsa, znanego przede wszystkim z programu  Szkoła Przetrwania, w którym podróżnik i były żołnierz służb specjalnych SAS 21, Special Air Service,  prezentuje jak przetrwać w ekstremalnych lub trudnych warunkach. Jaki związek z harcerstwem ma autor książki? Bear Grylls jest instruktorem skautowym i najmłodszym jak dotąd naczelnikiem brytyjskiej „The Scout Association”. Dodatkowo prezentuje w książce wiele elementów przydatnych  w harcerskim życiu. Autor przeprowadza nas przez podstawy radzenia sobie w terenie poruszając zarówno tematy rozpalania ogniska, zdobywania wody pitnej oraz, pożywienia, ale również mówi o higienie, maskowaniu, tropieniu zwierząt, treningu, a także o duchowości i motywacji. 

 

 

 

 

Harcerstwo źródłem pedagogicznej pasji” – Bogusław Śliwerski

Bogusław Śliwierski w swojej książce napisał: „Wszystko, co osiągnąłem w pedagogice i co nadal realizuję w swojej pracy naukowo-badawczej, dydaktycznej, oświatowej i społecznej, ma swoje fundamenty w harcerstwie, którego byłem członkiem, a następnie instruktorem przez łącznie ćwierć wieku”. W czasie lektury tej książki możemy poznać pasję autora,  osoby związane ze środowiskiem harcerskim, które autor uważa za swoje autorytety. Aautor opisuje w również w książce swoją drogę ku pedagogice, to w czym pomogło mu harcerstwo podczas drogi zawodowej. W publkacji znajdziemy również skany z harcerskich kronik