HUFIEC WCZORAJ I DZIŚ

Hufiec Gorzów Wielkopolski powstał w 1945 roku. Swoim zakresem obejmował Miasto Gorzów Wlkp. oraz gminy Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa, Lubiszyn, Santok. 05.09.1992 (L6/92) dołączono hufiec Witnica (od 1957 roku był hufcem oddzielnym) do Hufca Gorzów Wlkp. W pierwszych latach istnienia siedziba Hufca mieściła się w Szkole Podstawowej nr 1 przy ul. Dąbrowskiego 23. Od 1945 do czasów obecnych Hufiec znajduje się przy ul. Wyszyńskiego 3 w Gorzowie Wielkopolskim.Pierwszym komendantem po połączeniu Hufca żeńskiego i męskiego był hm. Witold Karpyza

Skład pierwszej komendy 09.11.1946 rok:

  • Alfons Łagowski, phm – hufcowy
  • Witold Orłowski, hr – przyboczny hufca
  • Witold Karpyza, phm – referant drużyn
  • Henryk Gocyła, hr – kapelan obu hufców
  • Ryszard Czetwertyński, ho – sekretarz
  • Marian Grabowski, ho – kierownik sekcji sportowej
  • S. Mendyk , ćwik – skarbnik

Wykaz wszystkich komendantów z latami kadencji:

Hufiec żeński

  • Helena Wolf – Jarczyńska 1945 – 1946

Hufiec męski

  • Dobrosław Żuk 1945 (kilka miesięcy)
  • phm. Alfons Łangowski 1945 – 1946
  • Lata 1946 – 2015
  • hm. Witold Karpyza 1946 – 1949
  • Henryk Kwiatkowski 1949
  • Helena Jarczyńska 1949
  • Zakrzewski Witold I.1957 – IX.1957
  • Edmund Szyneczko IX.1957 – 1960
  • hm. Lucjan Leśniewski 10.I.1960 – 16.XII.1973
  • hm. Tadeusz Leśniewski 16.XII.1973 – 2.XII.1975
  • hm. Sławomir Kowaleczko 2.XII.1975 – 16.XII.1976
  • Hm. PL Jadwiga Zasada 16.XII.1976 – 29.XI.1980
  • hm. Sylwester Kuczyński 29.XI.1980 – XI.1985
  • hm. PL Maria Bar XI.1985 – 1989
  • hm. Beata Wykrzykacz – Leszczyńska 1989 –1999
  • nm. Gabriela Sierocińska 16.10.1999 –29.11 2003
  • phm. Marzanna Chylicka 29.XI. 2003 – 2011
  • hm. Halina Zalewska 2011 – 2012
  • phm. Marzanna Chylicka 2012 – 2015
  • hm. Marta Czerepowicka 2015 – obecnie

Początki ruchu harcerskiego w Gorzowie Wlkp. 1945-1949

Początki ruchu harcerskiego w Gorzowie Wlkp. sięgają lipca 1945 roku, wtedy Ziemia Gorzowska nr 2/1945 umieściła notatkę: „Uwaga Harcerze! Związek Walk Młodych organizuje drużynę harcerską. Byłych członków harcerstwa polskiego uprasza się o zgłoszenie się w sekretariacie przy ulicy Marszałka Zukowa nr 16a/1 piętro/Zarząd Z.W.M”

Z ramienia inspektora oświaty w spotkaniu harcerzy wzięła udział Jadwiga Śpiewakówna, późniejsza Zasada. Na spotkaniu tym postanowiono zorganizować żeńską drużynę harcerską przy szkole nr 1, gdzie druhna była nauczycielką.

 Harcerzy i harcerek przybywało i we wrześniu Wielkopolska Komenda Chorągwi w Poznaniu, której wówczas podlegał Gorzów Wlkp., powołała komendantów hufców w Gorzowie. Komendantką hufca harcerek została Helena Wolff (późniejsza Jarczyńska), a w skład komendy weszły: Danuta Sokołowicz, Krystyna Jakimczuk i Jadwiga Śpiewakówna a po kilku tygodniach dołączyła Krystyna Hulpowska. Komendantem hufca harcerzy został Dobrosław Żuk (uczeń klasy maturalnej, który po zdaniu matury wyjechał z Gorzowa do Warszawy i podjął pracę w CRZZ), a po nim Alfons Łangowski – kierownik Wydziału Administracyjnego Zarządu Miejskiego. Pomagali mu Witold Orłowski, Witold Karpyza, Ryszard Czetwertyński, Marian Grabowski i ks. Gocyła. Harcerze brali czynny udział w życiu miasta. Wystawiali programy artystyczne w szpitalu wojskowym, uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych żołnierzy, którzy zginęli na skutek odniesionych ran a także 1 listopada na cmentarzu zorganizowali apel poległych oraz pełnili warty honorowe. W roku 1946 było już kilkanaście drużyn żeńskich oraz 17 męskich. Trzy z nich były bardzo aktywne.


Pionierzy ruchu harcerskiego w Gorzowie Wielkopolskim
(kliknij, aby powiększyć)

 

I Męska Drużyna powstała w 1945 roku, działała przy Szkole nr 1, liczyła 35 osób. Kadrę stanowili: drużynowy Sławomir Szczap (późniejszy prokurator w Warszawie), przyboczny Karol Nowakowski (późniejszy ambasador Norwegii), zastępowi: Jan Nowak, Zbigniew Klajn, Leonard Miedziński. Drużyna była jednolicie umundurowana i nosiła granatowe chusty.

IV Męska Drużyna Wodna im. Stefana Czarneckiego przy Gimnazjum i Liceum w Gorzowie. Kadrę stanowili: drużynowy Witold Orłowski (pseudonim z Szarych Szeregów „Więciądz” właściwe nazwisko Jerzy Miecznikowski) – od 1947 roku zastępca komendanta hufca, przyboczny Zygmunt Dziwer, zastępowi: Kazimierz Waloszek, Ryszard Kassjan Stanisław Góra (późniejszy Minister Zdrowia), Zbigniew Maciusowicz. W grudniu 1945 roku zorganizowano pierwsze przyrzeczenie wodniackie na flagę narodową które odbierał ówczesny komendant phm. Łangowski. Drużyna objęła w posiadanie przystań na Warcie wraz z trzema kajakami i jedną łodzią motorową. W kwietniu 1946 roku zorganizowali kolarską wyprawę na I Zlot Młodzieży Polskiej w Szczecinie pod nazwą „Trzymajmy straż nad Odrą”. W czerwcu zastęp reprezentacyjny uczestniczył w Zlocie Drużyn Wodnych Chorągwi Wielkopolskiej ZHP, gdzie zajęli drugie miejsce w biegu lądowo-wodnym. W lipcu drużyna wyjechała na pierwszy obóz do Bledzewa. W 1947 roku drużyna rozrosła się w szczep a w wakacje wyjechała na obóz do Kołobrzegu i wypłynęła szalupą na Morze Bałtyckie. Drużyna nosiła normalne mundury i nakrycia głowy a wyróżniała się marynarskimi kołnierzami.

XIII Męska Drużyna Harcerska im. Lisa Kuli popularna „Czarna Trzynastka”, która powstała w 1946 roku przy Kursach Maturalnych. Założycielem i Drużynowym przez cały czas jej trwania był ksiądz Henryk Gocyła – prefekt Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki a jednocześnie kapelan obu gorzowskich hufców (żeńskiego i męskiego). Drużyna składająca się z osób dorosłych. Zajmowała w biegach i zawodach zazwyczaj pierwsze miejsca. Pracowali także na rzecz Gorzowa np. ciągnąc gruz z ul. Pocztowej do Parku Wiosny Ludów aby zasypać stawy- dzięki temu miasto urządziło piękny deptak. Zasługą druha Gocyły było uroczyste obchodzenie w Gorzowie dnia św. Jerzego-patrona harcerzy. W 1947 roku urządziła własny obóz w Lubniewicach. Utrzymywała również przyjacielskie stosunki i wymieniała delegację z harcerzami z Myśliborza.

Pracę harcerską wspomagało Koło Przyjaciół Harcerstwa działające od 7 kwietnia 1947 roku, którego pierwszym prezesem został aptekarz mgr Nowak. Działalność Koła ograniczała się wyłącznie do drużyn w Gimnazjum. Później powołano Koło, które swą opieką otoczyło oba hufce. Prezesem został mjr Władysław Wrotniak (pseudonim „Dotrzeba” oficer zawodowy WP i AK, pionier Gorzowa, b. naczelnik Polskiego Urzędu Repatriacyjnego (1945-1947), wiceprezesem znany gorzowski fotograf Ignacy Stolarczyk.

Od pierwszych dni swego istnienia, harcerstwo gorzowskie aktywnie włączyło się do pracy dla społeczeństwa. Odgruzowywano ulice, parki, (a odzyskaną cegłę wysyłano na odbudowę Warszawy), urządzano ogniska, koncerty, zwłaszcza dla żołnierzy miejscowego garnizonu. Wielkim sukcesem zakończyła się zbiórka dla powodzian, której efektem było zebranie dwóch samochodów ciężarowych odzieży i 24 tys. zł gotówką. Również dużą akcję, w której brało udział 420 harcerzy i harcerek przeprowadzono przy zasypywaniu jednego ze stawów – obecnie w tym miejscu znajduje się Park Wiosny Ludów. Brano też udział w zbiórce złomu, dzięki harcerskiej pracy miasto Gorzów w 1947 roku zajęło drugie miejsce w skali ogólnopolskiej. W dniu 29 maja 1947 roku Dyrekcja Lasów Państwowych zorganizowała „Harcerski tydzień współżycia z lasem”. Wzięło w nim udział około 300 harcerek i harcerzy. Po zapoznaniu się z życiem lasu odpracowano po 2 godziny przy zbiórce gałęzi.


Harcerze i harcerski poświęcały czas na odgruzowywanie Gorzowa
(kliknij, aby powiększyć)

 

 Szczególnie popularne w tamtych czasach były ogniska organizowane najczęściej na Placu Grunwaldzkim. Służyły one integracji mieszkańców Gorzowa Wlkp. i dawały okazję artystycznego wyżycia się młodzieży. Zaczęto także organizować obozy. Pierwszy obóz żeński odbył się w Łąkominie, a jego komendantką była Helena Jarczyńska, oboźną Krystyna Hulpowska, kwatermistrzem Jadwiga Śpiewakówna. Harcerki ulokowały się w opuszczonym i wyszabrowanym pałacyku myśliwskim, w pięknym sosnowym lesie nad niewielkim jeziorem.

IV Męska Drużyna Wodna pod komendą Witolda Orłowskiego rozłożyła się 3 km na południowy-wschód od Bledzewa i 12 km na południowy zachód od Skwierzyny przy spiętrzeniu rzeki Obry. Po wodniakach zorganizowano w tym miejscu obóz dla harcerzy z drużyn, które jeszcze samodzielnie obozów zorganizować nie potrafiły.

W następnym roku drużyny harcerskie zorganizowały więcej samodzielnych obozów. Harcerki całym hufcem obozowały w Ustroniu Morskim, natomiast hufiec męski zorganizował osiem obozów (Barlinek, Różanki, Kołobrzeg, Lubniewice, Głuchołazy, Ustronie Morskie).

W 1948 roku organizowano obozy pod hasłem „Harcerska Służba Polsce”. Hufcowym hufca męskiego był już w tym czasie Witold Karpyza i zorganizował obóz w Paczkowie dokąd jechano specjalnym pociągiem od 3 do 6 lipca, zwiedzając przy tym Wrocław (gdzie delegacja hufca gorzowskiego brała udział w Zlocie Młodzieży Polskiej z okazji połączenia organizacji młodzieżowych w Związek Młodzieży Polskiej) oraz Kamień Ząbkowicki.

Zastępca Naczelnika Harcerzy z wizytą w podobozie hufca Gorzów w Paczkowie.
(kliknij, aby powiększyć)

 

Harcerze w czasie trwania obozu zdobyli Śnieżkę, podziwiali w Bardzie Śląskim przełom Nysy, stację Męki Pańskiej o elektrycznym napędzie w Wambierzycach, kaplicę czaszek w Czermnej, kopalnię złota w Złotym Stoku, zamek i akwen w Otmuchowie, zabytki Kłodzka, Nysy i Opola. Odwiedzili również obóz gorzowskich harcerek, które stacjonowały w Bardzie Śląskim.

Po powrocie z obozu Witold Karpyza wystąpił z wnioskiem o zwolnienie z funkcji hufcowego. Nowym hufcowym został Henryk Kwiatkowski, który zorganizował obóz w Jordanowie. Harcerki tymczasem ulokowały swój obóz w Kowarach (Mysłakowice).

Wkrótce nastąpiło połączenie hufców męskiego i żeńskiego w jedną organizację. Hufcową została Helena Jarczyńska, która po paru miesiącach podała się do dymisji. Ostateczna likwidacja ZHP w Gorzowie nastąpiła w połowie 1950 roku. Młodzież powyżej lat 16 została przekazana do SP (Służba Polsce) oraz bardziej uświadomieni do ZMP (Związku Młodzieży Polskiej), uczniowie zaś szkół podstawowych zrzeszeni zostali w OH („Organizacja Harcerska” organizacja wzorowana na radzieckich pionierach) o następującej strukturze: zastęp nazwano ogniwem, klasa tworzyła zastęp, a wszystkie zastępy w szkole tworzyły drużynę. Drużyną i zastępami kierowali dorośli instruktorzy członkowie ZMP zwani przewodnikami oraz wybierane przez harcerzy rady dziecięce.

Wczoraj 1957-1989

Minęły lata i w 1956 roku harcerstwo wraca do swojej pięknej symboliki i ciekawych form pracy. Na przełomie października i listopada 1956 r. wyłoniono tymczasową Komendę Hufca Gorzów, na czele której stanął hm. Lucjan Leśniewski. W skład Komendy weszło 16 osób (4 harcerki i 12 harcerzy), które przygotowały następne wybory władz Hufca. Wybory miały miejsce 10.01.1957 i wzięło w nich udział 86 zasłużonych instruktorów i działaczy harcerskich. Dokonano wyboru Komendy Hufca wspólnej dla harcerek i harcerzy, obejmującej miasto i powiat Gorzów. Hufcowym został wybrany dh. Witold Zakrzewski, kwatermistrzem Lucjan Leśniewski, przybocznym Aleksander Lenart, sekretarzem Stanisław Serafimowicz, prowadzącym referat harcerski Witold Karpyza, przybocznym odpowiedzialnym za pracę drużyn miejskich Edmund Szymeczko a za przyboczną za pracę drużyn żeńskich w mieście Jadwiga Zasada. Następnie w maju 1957 r. nastąpiła zmiana składu Komendy Hufca-komendantem został hm. Edmund Szymeczko który pełni tą funkcję do 1960 roku. Zastępcami zostali Jadwiga Zasada i Zygmunt Wiśniewski. Witold Zakrzewski pozostał kwatermistrzem, a stanowisko sekretarza objął Jan Owczarek. Zbigniew Petri pozostał namiestnikiem zuchowym, tak jak i Karpyza pozostał na stanowisku kierownika referatu starszoharcerskiego. Harcerska Służba Informacji (HSI) nadal podlegała Danucie Sworowskiej.

W tym samym czasie Hufiec decyzją Komendy Chorągwi został podzielony na dwa samodzielne Hufce – Gorzów miasto i Gorzów powiat z siedzibą w Witnicy. Hufcowym w Witnicy został dh. Henryk Czerkawski.

Zorganizowano również pierwszy kurs zastępowych dla 60 osób pod kierownictwem druha Karpyzy, który zakończył się biwakiem i biegiem harcerskim w Łąkominie w dniach 1-2 luty 1957 roku. Kolejnym kursem w lutym 1957 roku kierował Janusz Hrybacz a w 1958 zorganizowano kurs dla zastępowych i przybocznych również pod okiem Karpyzy. W 1960 roku zorganizowano już IV kurs dla 40 osób którym kierował Hrybacz.

Na przełomie lat 1956/57 było już 10 drużyn harcerskich. Nadal drużyny dla dziewcząt i chłopców były osobne. Prawie wszystkie drużyny przy szkołach średnich były drużynami specjalnościowymi. Stan ilościowy w latach 1957-1959 przedstawiał się następująco:

  • 1957- 10 drużyn zuchowych i harcerskich, 120 instruktorów
  • 1958- 45 drużyn (8 zuchowych, 21 harcerskich, 16 starszoharcerskich) , 85 instruktorów,1635 harcerek i harcerzy
  • 1959- 47 drużyn (9 zuchowych, 22 harcerskie, 16 starszoharcerskich), 90 instruktorów, 1790 harcerek i harcerzy

Drużyny które działały w tym czasie to m.in.:

Żeńskie:

  • I Drużyna Harcerska im. Hanki Sawickiej- drużynowa Danuta Sworowska, następnie Janina Pluder, Seweryna Lepka
  • IV Drużyna Harcerek im. Emilii Plater-drużynowa Zofia Terlikowska, następnie Krystyna Pytel
  • XII Drużyna Harcerek im. Hanki Sawickiej przy Liceum Pedagogicznym- drużynowa Danuta Codrow, następnie Zuzanna Buda
  • XIII Drużyna Harcerek im. Zawiszy Czarnego – drużynowa Halina Kołosowska

Męskie:

  • I Drużyna Harcerska im. Bolesława Chrobrego – drużynowy Michał Stencel
  • II Drużyna Harcerska im. Tadeusza Kościuszki – drużynowy Ryszard Kasjan, następnie Janusz Hrybacz
  • V Drużyna Harcerska im. Karola Świerczewskiego – drużynowy Andrzej Malinowski
  • VI Drużyna Harcerska im. Zawiszy Czarnego – drużynowy Wacław Petelczyc
  • VII Drużyna Harcerska im. Stefana Batorego – drużynowy Jerzy Hrybacz
  • X Drużyna Harcerska im. Szarych Szeregów – drużynowy Mirosław Urbański, następnie Franciszek Bartosiewicz
  • XVIII Drużyna Harcerska im. Leszka Domańskiego – drużynowy Jan Owczarek

Odrodzone harcerstwo z energią przystąpiło do organizacji obozów. Pierwszy obóz letni zorganizowany został w 1957 roku w Głusku. Uczestniczyło w nim 200 harcerek i harcerzy. Następny w 1958 roku w Zagórzu Śląskim, w 1959 roku w Rybojadach.

W tym roku 100 harcerzy z Gorzowa uczestniczyło w obozie zorganizowanym przez Chorągiew Zielonogórską i Wielkopolską pod kryptonimem LAS-59. W 1960 roku obóz w Trzcielu posiadał 313 uczestników. Komendantem każdego z tych obozów był Edmund Szymeczko, zaś kwatermistrzem Lucjan Leśniewski. Od 1957 do 1959 roku organizowano również zimowiska pod nazwą „Puchatki” w Karpaczu, których komendantem był Zbigniew Wiśniewski. W 1960 roku zimowisko zorganizowano dla 75 osób w Szklarskiej Porębie.

W 1961 roku nowy komendant (wybrany w 1960 roku) Lucjan Leśniewski zorganizował obóz w Głusku, w 1962 roku w Łukęcinie, w 1963 roku w Pobierowie, w 1964 roku w Niesulicach, w 1966 roku Śliwnie koło Rewala, w 1967 roku w Pobierowie. Od 1968 roku do dziś obozy organizowane były nad morzem w Łukęcinie.

Działalność hufca gorzowskiego była wielowarstwowa i bardzo bogata. Równolegle z programową pracą harcerską organizowane były i inne imprezy. W kwietniu 1957 roku Referat Starszoharcerski zorganizował barwną uroczystość pod nazwą „Wielka zabawa harcerska”. Rok 1957 zakończono balem instruktorów zuchowych. Bal dla pozostał kadry instruktorskiej zorganizowano w styczniu 1960 roku. W marcu zaś z okazji Święta Kobiet dla instruktorek hufca program artystyczny zorganizowała drużyna instruktorska przy Liceum Pedagogicznym.

31 stycznia 1957 roku odbyło się w Domu Harcerza zebranie na którym zawiązane zostało przy Komendzie Hufca Koło Przyjaciół Harcerstwa. W skład zarządu KPH weszły następujące osoby:

  • Władysław Wrotniak – przewodniczący
  • Bogdan Brodowski – zastępca przewodniczącego
  • Irena Dąbrowa – sekretarz
  • Maria Indykiewicz – członek zarządu
  • Kazimiera Bystrzycka – członek zarządu
  • Maria Młynarczyk – członek zarządu

Zespół ten zorganizował 23.02.1957 roku zabawę taneczną z której dochód w wysokości 4 tys. zł przeznaczono na zakup dla Hufca magnetofonu. Od 1959 roku przewodniczącą Rady Przyjaciół Harcerstwa, zostaje na wiele lat Maria Leszczyk. W skład RPH weszli również Edmund Banaszak, Michał Oczydłowski i Jerzy Gawroński. Ufundowali oni dla Hufca telewizor kolorowy. Reaktywacja Rady nastąpiła w 1981 roku- przewodniczącym Rady został Prezydent Miasta Gorzowa dr Mariusz Erdman.

W pamięci harcerzy zapisały się organizowane od 1962 roku Zloty Hufca. W 1968 odbył się X Jubileuszowy Zlot Hufca, który był przeglądem gotowości i aktywności drużyn. Zloty organizowano do 1973 roku. W tym czasie w 1970 roku odbyły się również uroczystości z okazji 25-lecia powstania hufca gorzowskiego.

W latach 1963–1964 w okresie wakacji letnich były organizowane stanice lata nie obozowego w mieście i powiecie dla zuchów i harcerzy. Bazą tych stanic były szkoły (była to forma dochodząca), zajęcia organizowano w oparciu o formy pracy drużyny zuchowej – podstawą były wymagania sprawności zespołowych.

W latach 1963 – 1973 rozwija się w hufcu gorzowskim ruch zuchowy, dzięki aktywnemu działaniu Zespołu Namiestnika. W mieście i powiecie działa ponad 100 drużyn zuchowych. W każdej szkole wiejskiej pracuje minimum jedna drużyna zuchowa, w szkołach miejskich minimum dwie. Funkcje drużynowych pełnią młodzi nauczyciele, najczęściej absolwenci Liceum Pedagogicznego w Gorzowie. Pierwsze kursy dochodzące dla drużynowych organizowane są przez Zespół Namiestnika w Gorzowie (spotkanie raz w miesiącu), zajęcia teoretyczne poparte były hospitacją zbiórki zuchowej, którą przygotowywał doświadczony drużynowy. Szkolenia drużynowych prowadzone były również na koloniach zuchowych organizowanych przez hufiec w okresie wakacji letnich, a także na zimowiskach. Minimum 50% drużynowych ukończyło kurs drużynowych w Centralnej Szkole Instruktorów Zuchowych w Cieplicach.

Latem 1964 roku zorganizowano pierwszą hufcową kolonię zuchową we Wrzosowie koło Kamienia Pomorskiego. W 1965 roku kolonię w Pobierówku nad morzem, w 1966 kolonię w Sobótce (woj. Wrocławskie). Od roku 1967 organizowano kolonie pod namiotami w Łukęcinie (nad morzem) w harcerskiej bazie obozowej Hufca ZHP Gorzów. Komendantem tych kolonii była hm. Danuta Iwanowska zastępcą hm. Elżbieta Jagielska (Stećków), kadrę stanowili doświadczeni drużynowi – zuchmistrze.

Zespół Namiestnika organizował również wiele imprez i spotkań integrujących drużyny zuchowe miejskie i wiejskie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka organizowano Dzień Zucha. Jesienią organizowano Turniej Drużyn Zuchowych, z okazji Nowego Roku odbywały się bale zuchowe, każdego roku spotkanie z postaciami innej bajki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również kostiumowe bale na lodzie (Lodowisko „Lodostil”). Drużyny zuchowe były bardzo rozśpiewane, wiele pięknych piosenek zuchowych spopularyzowano poprzez organizację festiwalu „Szóstek Śpiewających”. Dużą popularnością cieszyły się spotkania z „Antkiem Cwaniakiem”, zawsze ciekawe zadania dla drużyn i świetna zabawa sprzyjająca rozwijaniu umiejętności i wiedzy zuchów (po 1975 roku spotkania te organizowano pod hasłem „Spotkania z Kamykiem”). W Zespole Namiestnika w latach 1963 – 1973 pracowali: hm Danuta Iwanowska (Leśniewska) – namiestnik, Elżbieta Jagielska – Stećków, phm Jolanta Kozłowska (Hewasz), phm Krystyna Bednarska (Ciena), phm Krystyna Dąbrowska.

2 czerwca 1968 roku Gorzowski Hufiec ZHP otrzymał imię Generała Karola Świerczewskiego. Na uroczystym zlocie wręczony został sztandar, który w czerwcu 1970 roku został odznaczony Krzyżem za Zasługi dla ZHP, a w 1971 roku Odznaką „Za zasługi dla województwa Zielonogórskiego”.

Od 1974 roku hufiec uczestniczył w akcji Bieszczady, najpierw w stanicy resortowej, a od 1978 roku, jako oddzielny turnus. Akcja trwała do 1996 roku.

Założenia programowe 1978/79 roku obejmowały kontynuację zadania „Z sercem dla seniorów”, realizację hasła „Gorzów miastem pięknym i nowoczesnym”, organizację Giełdy Kulturalnej, Zlot Komendy Hufca a także konkurs na najlepiej umundurowany szczep „Harcerski styl-harcerski fason”.

W 1978 roku zorganizowany został w Łąkominie kurs dla drużynowych HSPS. Przeszkolono 80 osób a kadrę stanowili: hm. PL J. Zasada,hm. PL E. Jagielska-Stećków, hm. G. Pańkowska, hm. Z. Kamińska, hm. T. Nadziejko, hm. Z. Pocztarek.

W dniach 1-2 czerwca 1979 roku odbył się Zlot Hufca pod hasłem „Harcerze starsi-młodszym”. Podczas Zlotu odbył się Chorągwiany Zlot Zucha, gry i zabawy sportowe, bieg patrolowy, koncerty artystyczne, aukcja prac na deptaku.

Pod koniec lat siedemdziesiątych ZHP stało się w szkołach organizacją masową. Nie nadążano ze szkoleniem kadry. Działalność zwłaszcza w szkołach średnich była tylko działalnością pozorowaną. Na początku 1980 roku Hufiec liczył 10 000 zuchów, harcerzy i instruktorów. Rok 1981 to okres zachwiania działalności i masowe opuszczanie organizacji. Na koniec 1982 roku hufiec liczy 4500 zuchów, harcerzy oraz instruktorów. Działa 81 drużyn zuchowych, 69 drużyn harcerskich oraz 12 starszoharcerskich. Drużyny zrzeszone są w 15 szczepach działających przy Szkołach Podstawowych. Stan zorganizowania na koniec 1984 roku to: 4300 zuchów, harcerzy i instruktorów, zorganizowanych w 157 drużynach.

Po burzliwych przemianach w Komendzie Hufca w latach 1980-85 zasiadali: hm. Sylwester Kuczyński – komendant, hm PL Krystyna Dąbrowska i hm. Zofia Kamińska – zastępcy komendanta, hm. PL Sławomir Kowaleczko i hm. Elżbieta Zasada-Czaja – członkowie.

W latach 1981 roku zorganizowano cztery Hufcowe Biegi Harcerskie. W maju dla uczczenia 70-lecia Ruchu Harcerskiego, w marcu 1982 roku bieg „Walter” w Dniu Patrona Hufca, a we wrześniu 81 i 82 w ramach Startu Harcerskiego. Również w tym okresie Hufiec zorganizował dla Uczczenia Dnia Wojska Polskiego 1 Rajd Szlakiem Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień. W latach 1981-1984 działała Hufcowa Poczta Harcerska.

W latach 80-tych ogłaszane były Alerty Naczelnika ZHP – młodzież pomagała powodzianom, włączyła się w działania na rzecz ochrony środowiska, podejmowała akcje zarobkowe. Zgromadzone fundusze przekazane zostały na fundusz budowy Szpitala Pomnika „Matki Polki”.

13 maja 1981 roku powołany został Harcerski Klub Żeglarski „Panta Rhei”, który zbudował przystań na Długim. W 1984 roku powołano Społeczny Komitet Budowy Obozowej Bazy Hufcowej – Długie nad Jeziorem Lipie. Zakładano budowę przystani żeglarskiej, magazynów, stadionu sportowego, amfiteatru, świetlicy. Pierwszy szkoleniowy Obóz Żeglarski odbył się w 1981 roku w Myśliborzu – patent zdobyło 60

harcerzy. Następne Obozy Żeglarskie odbywały się już na bazie w Długiem – baza Hufca Gorzów Wlkp. Były to pierwsze obozy w Chorągwi Gorzowskiej. Klub Żeglarski z roku na rok coraz bardziej się rozwijał. Organizowano kursy na stopień żeglarza jachtowego, organizowano i wygrywano regaty na skalę województwa oraz ogólnopolskie. W 1987 i 88 odniesiono zwycięstwo w regatach o mistrzostwo województwa gorzowskiego. W okresie 1986-88 klubem zarządzał Arkadiusz Wołoszyn a w skład zarządu weszli wszyscy drużynowi gorzowskich drużyn wodnych.

W 1982 roku odbył się w Łukęcinie 1 Obóz Szkoleniowy „Matecznik” – Komendantką była hm. Halina Zalewska. Przeszkolonych zostało 80 harcerek i harcerzy-zastępowych, zaś 63 osoby zdobyły patent zastępowego. Obozy te w kolejnych latach cieszyły się dużym powodzeniem – odbywały się na nich szkolenia przybocznych i drużynowych – Komendantką na każdym „Mateczniku” była hm. Halina Zalewska. W latach 80-tych harcerze Hufca Gorzów uczestniczyli w obozach zagranicznych w NRD i ZSSR. Na obozach w Łukęcinie gościliśmy pionierów z NRD i ZSSR.

W latach 1986-1988 harcerze, zuchy oraz instruktorzy realizują szereg zadań związanych z 70-leciem ZHP oraz zadań programowych Chorągwi Gorzowskiej : „Ze stronic historii”, „Harcerska Służba Ziemi Gorzowskiej”.

Pod koniec 1988 roku stan Hufca to 4834 członków. W hufcu działa 186 drużyn, w tym 91 zuchowych, 76 harcerskich, 19 starszoharcerskicj i 5 środowiskowych.

Instruktorzy hufca byli doceniani poprzez otrzymywane nagród takich jak: „Krzyż za Zasługi”, Honorowa Oznaka „Za zasługi dla miasta Gorzowa”, „Za zasługi dla miasta woj. gorzowskiego”, Odznaka Chorągwiana „Służba dziecku”. W ciągu dwóch lat (1987 i 1988) nagrodę specjalną Naczelnika ZHP otrzymała druhna hm. Halina Zalewska.

Dzisiaj 1989-2016

Koniec lat 80-tych i początek 1990/91 przypadł na kolejne zmiany w naszym kraju oraz organizacji. Na ogólną kondycję drużyn i kadry ma duży wpływ złożona sytuacja ekonomiczna. Splot tych okoliczności spowodował zmiany w stanie organizacyjnym w Hufcu Gorzów.

W 1990 roku stan liczebny to 1578 zuchów, harcerzy i instruktorów, natomiast pod koniec 1991 roku 718 członków. Lata 1992-1993 to 738 członków (zuchy- 151, harcerze-459, harcerze starsi- 85 , instruktorzy-43. Na koniec 1999 roku stan liczebny to już 619 członków.

W 1991 roku w Hufcu Gorzów działało 14 drużyn harcerskich:

  • 37 GDH w SP nr 7 o specjalności turystycznej drużynowa phm. Alinę Błoch,
  • 56 WGDH w SP nr 11 o specjalności żeglarskiej drużynowy pwd. Marek Paluszek
  • 16 GDH NSz im. Bohaterów Powstania Warszawy w SP nr 11 drużynowa hm. Halina Zalewska
  • 12 GDHNSz „Leśna Brać” w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lipkach Wielkich drużynowa Honorata Brzytwa
  • 101 GDH „Łaziki” w SP nr 13 drużynowa phm. Bożena Polska-Matrejek,
  • 10 GDH w SP nr 1 drużynowa hm. Maria Bar
  • 78 GDH im. Dzieci Korczaka w SP nr 9 drużynowa pwd. Dorota Mayer,
  • 6 GDHiZ „Divin” w SP nr 20 drużynowy pwd. Paweł Wrotecki,
  • 45 GDHiZ „Płomienie” w SP nr 15 phm. Mariola Klapczyńska,
  • 65 GDH im. Szarych Szeregów w SP nr 6 drużynowa phm. Grażyna Otulakowska,
  • 64 GDH im. K.K. Baczyńskiego w SP nr 6 drużynowa phm. Dorota Szpanbriker.
  • 1 WDH „Wiking” o specjalności artystycznej drużynowy phm. Jacek Piwkowski, działająca w Związku Drużyn w Witnicy
  • 11 WDH „Włóczykije” drużynowa pwd. Barbara Aszyjczyk działająca w Związku Drużyn w Witnicy.

W latach 90-tych, podczas HAL obozy organizowane były przez Hufiec w Łukęcinie, obozy żeglarskie na Długiem. W obozach corocznie uczestniczyło około 300 dzieci i młodzieży. Jednocześnie na stanicy w Długiem odbywała się corocznie Nieobozowa Akcja Letnia podczas której odpoczywało co roku ok.140 dzieci.

W 1992 roku w Długiem odbył się Zlot Drużyn Nieprzetartego Szlaku w którym wzięło udział 50 osób z drużyn z Gorzowa i Lipek Wielkich. 200 zuchów i harcerzy uczestniczyło w zimowym Spotkaniu Antka Cwaniaka. 220 osób uczestniczyło w Turnieju Drużyn Harcerskich, 190 w spotkaniu z piosenką „Wesołe Nutki” a 70 w Spotkaniu z Poezją.

W HAZ w 1993 roku na zimowiskach w Staniszowie, Szklarskiej Porębie i w Poroninie, gdzie odbył się kurs zastępowych „Matecznik” odpoczywało 120 osób .

W 1995 roku w Hufcu działało 8 gromad, 8 drużyn harcerskich, 5 starszoharcerskich i 6 wielopoziomowych na terenie Gorzowa Wlkp., Lipek Wielkich, Witnicy, Deszczna i Łośna. Istniały 4 drużyny Nieprzetartego Szlaku: 1 ŻDH „Knieja” skupiająca 24 harcerki, 2 MDH „Bór” skupiająca 22 harcerzy, 13 GDZ „Wesołe Niedźwiadki” licząca 30 zuchów i działająca najdłużej 10 GDH „Leśna Brać” działająca na terenie Lipek Wielkich.

Zadania programowe w latach 1994-1995 obejmowały kontynuację zuchowych spotkań z Antkiem Cwaniakiem, Turniej Drużyn Harcerskich, bal karnawałowy, bal narodów. Drużyny uczestniczyły w przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju. Od 1994 roku do dziś obchodzony jest uroczyście Dzień Myśli Braterskiej. Również ważnym przedsięwzięciem była inauguracja obchodów 50-lecia Gorzowskiego Hufca wraz ze Zlotem drużyn nad jeziorem Lipie. Uczestniczyło w nim 468 zuchów, harcerzy i instruktorów. Instruktorzy zostali uhonorowani Srebrnym Krzyżem „Za zasługi dla ZHP”: hm. Alina Błoch, hm. Maria Ryńska, hm. Mariola Klapczyńska, hm. Beata Wykrzykacz-Leszczyńska. Honorową odznakę „Służba Dziecku” otrzymali:hm. Alina Błoch, hm. Edward Chmiel, hm. Józef Mrozek, hm. Grażyna Pawlak, hm. Bożena Polska-Matrejek, phm. Grażyna Otulakowska, phm. Dorota Szpanbriker, pwd. Urszula Skrzypek.

Na stałe w latach 1995-1999 zagościły w hufcu takie imprezy jak: Spotkania u Antka Cwaniaka, Turnieje Drużyn Harcerskich, Jarmark Harcerski, Dni Białych Żagli, Regaty Żeglarskie o Złoty Żagiel HKŻ „Panta Rhei”, koncert piosenki żeglarskiej „Keja”, Spotkania z poezją „Wena”, Harcerski Przegląd Artystyczny „Harfa”, Zuchowe bale karnawałowe. Od 1998 roku organizowany został przez harcerzy dla mieszkańców Gorzowa festyn „Kolorowe pożegnanie Lata”. Do najaktywniejszych drużyn w tym okresie należą: 1 Witnicka DH „Wicina-drużynowa phm. Anna Piwkowska, 4 GDH „Viking” drużynowa pwd. Magdalena Skrypuch, 4 GDZ „Pracowite Pszczółki”- drużynowa Dorota Krzysztof, 10 GDZ „Motylki”- drużynowa Małgorzata Masłowska, 17 GWDH „Szkwał”- drużynowa pwd. Aleksandra Muga, 34 GDH „Baj-Baje” drużynowa hm. Alina Błoch, 45 GDH „Płomienie” drużynowa hm. Mariola Klapczyńska, 45 GDZ „Słoneczne Zuchy” drużynowa pwd. Ewa Cegielska.

Obozowe lato spędzane było przez drużyny w Łukęcinie oraz w Długiem. W 1998 samodzielne obozy wędrowne ze stałą bazą w Zakopanem i Jagniątkowie zorganizowały dwie drużyny 45 GDH „Płomienie” i 303 GDSH „Miczokrima” (drużynowa pwd. Joanna Przybysz). W 1999 również zorganizowano dwa samodzielne obozy. Ta sama lokalizacja, jedynie ze zmianą drużyny w Jagniątkowie na 7 GDH „Aquarty” (drużynowa Joanna Thiel).

W 1999 po raz pierwszy młodzież z 45 GDHiZ „Płomienie” wyjechała na „EuroCamp” międzynarodowy obóz do Helenesee w Niemczech. Obóz odbył się pod patronatem Miasta Gorzowa Wlkp. W kolejnych latach kontynuowano współpracę z Frankfurtem nad Odrą miastem partnerskim Gorzowa. Co roku wyróżnione drużyny jadą na 14 dniowy obóz i reprezentują Hufiec ZHP Gorzów oraz miasto Gorzów. Oprócz harcerzy polskich byli tam młodzi ludzie z USA, Finlandii, Białorusi, Niemiec, Francji, Włoch, Ukrainy. Obóz miał na celu integrację młodzieży pochodzącej z różnych krajów, mówiącą odmiennymi językami, wywodzącą się z innych kręgów kulturowych.

We wrześniu 1999 roku 4 gorzowskie drużyny przystąpiły do współzawodnictwa o miano drużyny światowego Zlotu Harcerstwa Polskiego Gniezno 2000. Tytuł ten zdobyła 45 GDHiZ „Płomienie” i 4 GDH „Viking”. Głównym celem zlotu, w którym wzięło udział 10 000 harcerzy było podsumowanie kilkuletnich doświadczeń związanych z realizacją programu „Moje ojczyzny”. Kulminacyjnym dniem zlotu był Dzień Gnieźnieński, kiedy to harcerze wyruszyli do Gniezna. Uroczystości rozpoczęły się mszą, po której otwarto drzwi katedry gnieźnieńskiej. Przejście przez drzwi gnieźnieńskie miało symboliczne znaczenie – wkroczenie w nowy wiek.

Od 2000 roku Komenda Hufca Gorzów aktywnie włączyła się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – w Komendzie Hufca zorganizowano jedyny wówczas w mieście Sztab WOŚP. Od 2001 roku harcerze pracowali w sztabie WOŚP, którego siedziba przeniesiona została do Jazz Klubu „Pod Filarami”. Co roku grupy wolontariuszy w harcerskich mundurach kwestują na rzecz chorych. Swój udział w akcji miała również Harcerska Grupa Ratownicza, która razem z Państwową Strażą Pożarną brała udział w pokazach ratownictwa medycznego . Co roku drużyny aktywnie podejmują Służbę „Betlejemskiego Światełka Pokoju”. Od 2001 roku przekazywanie Betlejemskiego Światła Pokoju rozpoczyna się uroczystą mszą świętą w katedrze gorzowskiej.

Od 2000 roku członkowie Harcerskiego Klubu Żeglarskiego „Panta Rhei” pod przewodnictwem komandora Sylwestra Kuczyńskiego poświęcają swój czas, energię i środki na budowę bazy żeglarskiej nad Jeziorem Osiek koło Dobiegniewa. W 2000 roku zbudowano pomost żeglarski, wykopany został basen portowy, przestawiono kuchnię obozową, doprowadzono energię i wodę, w roku 2001 utwardzono drogi komunikacyjne, wykonane zostało nabrzeże od strony jeziora. W 2003 roku teren bazy został przyłączony do kanalizacji, wybudowano trwałe betonowe nabrzeże w rejonie pomostu, w następnym roku wybudowano hangar, co roku organizowano obozy żeglarskie, na których szkoliła się młodzież na stopnie żeglarskie. Do klubu należy 17 GWDH „Szkwał” (2000-2005 drużynowa Agata Choniawko, od 2005 Karolina Woźniak)

Liczba członków w latach 2000-2003 to 308 zuchów, harcerzy i instruktorów skupionych w 4 gromady zuchowe, 7 drużynach harcerskich, 3 drużyny starszoharcerskie, Klub Żeglarski i Krąg Seniora. Drużyny działają na terenie miasta Gorzowa oraz w Lipkach Wielkich, Witnicy, Kłodawie, Janczewie, Sosnach oraz Ściechowie. W latach 2007-2009 powstają 3 nowe drużyny. W styczniu 2006 roku Przy Komendzie Hufca powstała Kapituła Stopni Wędrowniczych oraz drużyna Nieprzetartego Szlaku.

W latach 1989-2003 Hufiec współpracuje z pozytywnym skutkiem z innymi stowarzyszeniami takimi jak: Związek Sybiraków, Stowarzyszenie Kombatantów AK, Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej , Polskim Czerwonym Krzyżem. Instruktorzy Hufca uczestniczyli w licznych centralnych i chorągwianych szkoleniach.

W okresie od 2000 do 2003 roku w kalendarz programowy Hufca wpisały się nowe zadania programowe takie jak: Rajd „Stokrotka”, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Turnieje Zastępów oraz powołano działającą przy Komendzie Hufca świetlicę „Harcówka”. W latach 2004-2009 oprócz stałych imprez takich jak: Spotkania u Antka Cwaniaka, kampania „Podwórkowej nudzie mówimy nie”, DMB, pojawiła się nowa propozycja – bieg „Śladami Historii” organizowany z okazji obchodów święta 11 listopada. W 2005 roku Hufiec Gorzów zapoczątkował Hufcowy Festiwal Piosenki Harcerskiej „TARKA”. 10 grudnia 2005 roku hufiec obchodził 60-lecie swego powstania. Obchody tej doniosłej rocznicy były poprzedzone zadaniami dla drużyn, wieczornicą dla instruktorów oraz otwarciem wystawy

obrazującej historię działalności środowiska harcerskiego w Gorzowie Wlkp. W trakcie obchodów „Złoty krzyż za Zasługi dla ZHP” otrzymali: śp. hm. Edward Chmiel, śp. hm. Alina Błoch, hm . Mariola Klapczyńska.

W 2006 roku harcerze naszego hufca byli organizatorami uroczystości związanych z Peregrynacją Relikwii Bł. Ks phm. Stefana ,Wincentego Frelichowskiego – patrona harcerzy.

Podczas ferii zimowych odbywają się półkolonie organizowane w budynku KH pod hasłem „Harcuj z nami” oraz obozy letnie w Łukęcinie, Eurocamp w Niemczech, obozy drużyn 3GDH „Leśni Ludzie, 3 GGZ „Leśne Ludki”, 3 GDW „Buszujący Sonadores” w Siamoszycach oraz zimowiska w Karpaczu, Zakopanem i Szklarskiej Porębie. W 2007 roku harcerze uczestniczyli w „Marszu Rodzinnym dla Trzeźwości” organizowanym przez Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wlkp. Od 2008 roku powodzeniem cieszy się Turniej Drużyn oraz udział w ogólnopolskiej akcji „Wiersze Chodnikowe”. W lutym 2009 roku Hufiec otrzymał Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej za opiekę nad miejscami walki i męczeństwa nadawany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Pod koniec 2009 roku stan zorganizowania to około 375 osób. W roku 2010-2012 notujemy spadek liczebności z powodu rozwiązania drużyn w miejscowościach Kłodawa, Janczewo, Bogdaniec, Ściechów. Powodem rozwiązania drużyn – brak kadry instruktorskiej przygotowanej do pracy na obszarach wiejskich. Rok 2012 to 203 zuchów, harcerzy, instruktorów. Od tego roku notujemy powolny wzrost liczebny naszej organizacji który pod koniec roku 2015 wynosił 247 osób. Taki stan zorganizowania utrzymuje się nadal z tendencją wzrostową.

Komenda Hufca w latach 2011-2015 działa w składzie:

  • Komendantka Hufca  hm. Halina Zalewska (2011-2012),
  • phm. Marzanna Chylicka (2012-2015),
  • Skarbnik – hm. Grażyna Pawlak,
  • z-ca pwd. Łukasz Fabich,
  • z-ca hm. Marta Czerepowicka,
  • z-ca phm. Karolina Woźniak-Nocoń,
  • z-ca pwd. Katarzyna Jonasz,
  • członek phm. Anna Więcławska,
  • członek phm. Iga Gigoła.

W hufcu działa również Grupa Kwatermistrzowska której przewodniczącym niezmiennie od wielu lat jest phm. Sławomir Smorczewski. Grupa śródrocznie opiekuje się sprzętem hufca, zabezpiecza imprezy a podczas Akcji Letniej organizuje logistycznie obóz w Łukęcinie. Od 2012 roku w Hufcu działa Harcerski Klub Ratowniczy przekształcony w 2015 roku na Harcerską Grupę Ratowniczą „Gorzów Wielkopolski” którą kieruje pwd. Łukasz Fabich. Rozkazem Komendantki Hufca został powołany Szczep „WICINA” w Witnicy.

W dalszym ciągu organizowane są obozy w Łukęcinie na których co roku wypoczywa ok. 200 dzieci i młodzieży. Ponadto drużyny 45 GDHiZ Płomienie”,13 GDSH „Czarne Szeregi” oraz 17 GWDHiZ „Szkwał” w ostatnich latach uczestniczyły w międzynarodowym obozie „Eurocamp”. Coraz więcej drużyn zaczyna organizować samodzielne obozy i zimowiska w takich miejscowościach jak: Zarzecze, Niesulice, Zalesie, Zakopane, Karpacz. W 2015 roku został powołany Zespół ds. promocji którego szefem został pwd. Łukasz Fabich. Zadanie zespołu to utworzenie strony internetowej, podejmowanie działań promujących wydarzenia w hufcu oraz tworzeniem materiałów promocyjnych hufca.

Przedsięwzięcia programowe hufca organizowane w latach 2012-2015 to między innymi: Bal morski ( 2012), Witnicka Impreza na Orientację (2015) , Festiwal Piosenki Harcerskiej „Tarka” (2011, 2012, 2013, 2014), Gra Miejska dla mieszkańców miasta (2011, 2012, 2013), Dni Gorzowa – harcerskie ognisko dla mieszkańców miasta (2015, 2016). Reprezentacja Hufca uczestniczyła w 2014 roku w Zlocie Chorągwi Ziemi Lubuskiej. Drużyny naszego hufca brały udział w programach ogólnopolskich. 1 Witnicka Drużyna Harcerska realizowała program „Rok Regionów”, a 3 GDH „Leśni Ludzie”, 3 GDW „Buszujący Sonadores”, 17 GWDHiZ „Szkwał” realizowała program „Teraz Afryka” oraz „Ekonomia jest kobietą”. 13 GDSH „Czarne Szeregi oraz 7GDW „Rigiel” uczestniczyły w 2014 i 2015 roku w Rajdzie Arsenał. 1WDH „Wicina” wzięła udział w 2015 roku w VI Festiwalu Piosenki Harcerskiej „Siorba 2015” zajmując pierwsze miejsce w kategorii piosenki ludowej. Drużyny uczestniczyły również w rajdach: „Zapałka”, „Choinka”, Paralaksa”, ”Granica”. Patrole hufca Gorzów zajmowały bardzo wysokie lokaty.

W 2015 roku Hufiec Gorzów hucznie obchodził 70-lecia swojego istnienia. Przez cały rok organizowane były warsztaty dla mieszkańców miasta: Przystań gier, Koralikowy zawrót głowy, Taneczny szał ciał, Ognisty taniec, Strzelectwo dynamiczne ASG. Podsumowaniem był wrześniowy Zlot Hufca, który odbył się w Witnicy.

W ostatnich latach odbywało się wiele szkoleń, kursów których organizatorem była Komenda Hufca, wyszkolono wielu zastępowych, przybocznych i drużynowych. Dużym powodzeniem cieszyły się Kursy Przewodnikowskie których Komendantką była hm. Marta Czerepowicka.

W dniu 14.11.2015 roku odbył się Zjazd Hufca ZHP Gorzów na którym wybrano nowe władze.

Komenda Hufca:

  • hm. Marta Czerepowicka – Komendantka Hufca
  • hm. Grażyna Pawlak – Skarbniczka Hufca ZHP Gorzów Wielkopolski,
  • hm. Karolina Woźniak-Nocoń – Zastępca Komendantki ds. Programowych,
  • pwd. Ewelina Uss – Zastępca Komendantki ds. Pracy z kadrą,
  • pwd. Katarzyna Jonasz – Zastępca Komendantki Hufca ds. Organizacyjnych
  • pwd. Łukasz Fabich – Zastępca Komendantki Hufca ds. Promocji i pozyskiwania środków
  • phm. Sławomir Smorczewski – Kwatermistrz Hufca

Komisja Rewizyjna

  • pwd. Marcin Smorczewski – przewodniczący Komisji
  • phm. Piotr Kwiliński – członek Komisji
  • pwd. Milan Nocoń – członek Komisji

Międzyhufcowa Komisja Stopni Instruktorskich

  • hm Grażyna Pawlak – Przewodnicząca Komisji
  • hm. Marta Czerepowicka – zastępca Przewodniczącej
  • hm. Józef Mrozek – sekretarz
  • hm. Karolina Woźniak-Nocoń – członkini Komisji
  • hm. Halina Zalewska – członkini Komisji
  • phm. Beata Gunia ( KH Międzyrzecz )- członkini Komisji