Związek Harcerstwa Polskiego, jako organizacja wychowawcza, zapewnia swoim członkom ciekawe, ale co najważniejsze – bezpieczne formy spędzania wolnego czasu. Przede wszystkim wszyscy instruktorzy, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą, są odpowiednio przeszkoleni. W całej organizacji panują jednakowe standardy kursów, które musi przejść każdy, kto podejmuje funkcję wychowawczą w ZHP. Poza tym, instruktor zobowiązany jest do zdobycia uprawnień państwowych, niezbędnych do organizacji szczególnych form aktywności, np. kierowników wypoczynku letniego, instruktorów żeglarstwa, wspinaczki itp.
Warto dodać, że każde działanie w ramach pracy drużyny, może odbywać się jedynie pod okiem osoby pełnoletniej – opiekunem może być rodzic, nauczyciel, ksiądz czy instruktor ZHP. Często jest tak, że zastępy biorące udział w grze terenowej podczas zbiórki czy obozu, poruszają się wyłącznie z zastępowym, jednak bez osoby pełnoletniej. Instruktor organizujący takie zajęcia, ma obowiązek sprawdzić wcześniej trasę, którą przemierzą harcerze.
Plan pracy drużyny, czy obozu tworzony jest z myślą o członkach danej jednostki. Drużynowy znając swoich harcerzy dostosowuje zajęcia do wieku, potrzeb i możliwości każdego swoja wychowanka.
ZHP działa w zgodzie z państwowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa. Każdy obóz i zimowisko musi spełniać wymagania kuratoryjne i sanitarne, gdyż w innym wypadku nie zostanie wydana zgoda na jego zorganizowanie. Nadzór prowadzą instytucje państwowe takie jak: Państwowa Inspekcja Sanitarna czy Kuratorium Oświaty, ale także nasze wewnętrzne, harcerskie organy – komendant chorągwi czy komisja rewizyjna. Struktura ZHP pozwala na wzajemne wspieranie się instruktorów i kontrolowanie swoich działań, dzięki czemu w wielu przypadkach unikane są nieprawidłowości i błędy.
Wychowawcy harcerscy przywiązują także bardzo dużą wagę do bezpieczeństwa emocjonalnego. Realizując założenia programowe nie zapominają o najważniejszych umiejętnościach. Potrafią rozmawiać, a przede wszystkim słuchać. Nie przechodzą obojętnie obok problemów młodzieży, starają się reagować i je rozwiązywać. Przy wszystkich swoich działaniach instruktor szanuje godność i prywatność każdego członka ZHP.
Polityka ochrony bezpieczeństwa dzieci młodzieży i dorosłych w ZHP – Program Safe From Harm
Wszyscy dorośli zrzeszeni w ZHP muszą tworzyć bezpieczne środowisko działania – dla dzieci i młodzieży należących do organizacji, a także dla siebie nawzajem. Muszą zarówno podejmować działania profilaktyczne, jak i reagować, jeśli pojawią się podejrzenia, że mogło dojść do krzywdzenia. Uważamy, że każdy, kto jest świadkiem przemocy, ma obowiązek zareagować.
Przyjmujemy politykę ochrony bezpieczeństwa dzieci, młodzieży i dorosłych w Związku Harcerstwa Polskiego – Program Safe from Harm. Celem tej Polityki jest zagwarantowanie wszystkim członkom Związku, ochrony przed nadużyciami związanymi ze wszelkimi przejawami przemocy, w tym w szczególności przemocy fizycznej, emocjonalnej i seksualnej.
Poprzez ten dokument Związek Harcerstwa Polskiego zobowiązuje się:
- we wszystkich działaniach brać pod uwagę w pierwszej kolejności potrzeby i możliwości dzieci i młodzieży;
- szanować prawa i uczucia dzieci i młodzieży, z którymi pracuje;
- podejmować wszelkie możliwe działania w celu ochrony dzieci i młodzieży przed znęcaniem się, przemocą fizyczną, emocjonalną (psychiczną) oraz seksualną;
- tworzyć bezpieczne środowisko działania – tak dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych.
Poznaj pełną treść dokumentu Polityki – LINK
Materiały dla rodziców i osób współpracujących z ZHP
Rodzice
Od września 2023 r. rodzice niepełnoletnich członków ZHP będą informowani o funkcjonowaniu Polityki ochrony dzieci, młodzieży i dorosłych w ZHP w momencie wyrażania zgody na przynależność dziecka do ZHP. Informacja o Polityce znajdzie się w formularzu zgody na przynależność.
Drogi Rodzicu – możesz również zapoznać się z pełną treścią dokumentu – link do pełnej wersji
W przypadku rodziców aktywnie włączających się w działania harcerskich jednostek, a nie będących jednocześnie członkami ZHP, obowiązują ich te same zasady co inne osoby dorosłe, współpracujące ze Związkiem Harcerstwa Polskiego.
Zapoznaj się z ulotką dla partnerów dotyczącą bezpieczeństwa dzieci w ZHP.
Here you can refer to the English version of document in the form ofpamphlet
Osoby współpracujące
Każdorazowo w przypadku osób spoza ZHP, które w ramach swoich obowiązków służbowych będą się bezpośrednio włączały w pracę z dziećmi i młodzieżą (dzieci i młodzież będą beneficjentami działań/czynności podejmowanych przez te osoby), w umowach zawartych z nimi powinny znaleźć się zapisy zobowiązujące do:
- zapoznania się ze skróconym zapisem Polityki Safe from Harm;
- posiadania zaświadczeń o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w momencie rozpoczęcia współpracy.
Zasady, o których mowa powyżej, znajdą odpowiednie zastosowanie w przypadku podmiotów – firm (chodzi tu zarówno o osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby prawne, a także tzw. ułomne osoby prawne – np. spółki jawne). W takim przypadku obowiązki, o których mowa powyżej muszą być zrealizowane przez wszystkie osoby związane z daną firmą, które będą podejmować działania/czynności, których beneficjentami będą dzieci i młodzież.
Osobami współpracującymi ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, których dotyczy to wymaganie, są między innymi: rodzice, pełniący funkcje opiekunów na wyjazdach harcerskich poza HALiZ, osoby prowadzące zajęcia specjalistyczne, pracownicy baz obozowych, itp. Istotne jest, aby były to osoby, które w ramach swoich obowiązków, w sposób bezpośredni będą miały kontakt z dziećmi i młodzieżą – w takim przypadku dzieci i młodzież powinni być beneficjentami działań (czynności) podejmowanych przez te osoby.
Równocześnie, osoby pełniące funkcje wychowawcze w ramach Harcerskiej Akcji Letniej i Zimowej podlegają obowiązkowej weryfikacji zgodnie z przepisami polskiego prawa oraz instrukcją HALiZ.